Paulini

Ojcowie paulini, dzisiejsi gospodarze tego niezwykłego miejsca, przybyli do Biechowa z Jasnej Góry w 1969 roku. Członkowie Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika, bo tak brzmi pełna nazwa tego zakonu, poświęcają się w sposób szczególny posłudze w sanktuariach maryjnych. W Biechowie ich zadania skupiają się na posłudze przybywającym pielgrzymom oraz organizacji rekolekcjii dni skupienia dla różnych grup, ruchów, stowarzyszeń i duszpasterstw środowiskowych. Dbają także o to, by odpowiednio "promować" sanktuarium w wymiarze ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym.  

 

Każdego roku w dzień odpustu przypadającego w niedzielę po 8 września, czyli po Święcie Narodzenia NMP, mury świątyni oraz przylegające do niej alejki parku Pielgrzyma wypełniają się bardzo licznie pielgrzymami. Już w wigilię tego święta do Biechowa przybywają rzesze pątników. Wiele pielgrzymek przychodzi pieszo, część przyjeżdża autokarami, wielu pątników przybywa również indywidualnie. Chcą pokłonić się Matce Bożej, prosić o potrzebne łaski, ale też wyrazić wdzięczność za uzyskane dary. Do Matki Bożej Pocieszenia corocznie przybywa wiele pielgrzymek, a najstarsza z nich - ze Środy Wielkopolskiej – czyni to już ponad 130 lat, dziękując Maryi za ocalenie miastaod zarazy… Wiele pielgrzymek przybywa pieszo, np. z Wrześni - niemal z wszystkich parafii, Miłosławia, Orzechowa, Czerniejewa, Czeszewa - harcerze ze szczepu im. Marii Konopnickiej, Sokolnik, Kaczanowa, Nietrzanowa, Winnogóry… W tygodniu po odpuście (wtorek, środa, niedziela) przybywają bardzo liczne pielgrzymki chorych z dekanatów: Środa Wielkopolska, Września i Miłosław prosząc o łaski zdrowia i cierpliwości w dźwiganiu krzyża cierpień i choroby oraz o pocieszenie w trudnych chwilach życia. Do Sanktuarium przybywają pielgrzymi nie tylko na same uroczystości odpustowe. W Sanktuarium odbywają się dni skupienia, rekolekcje. 

 

Ojcowie paulini zapraszają do Biechowa nie tylko z okazji corocznego odpustu. W każdą pierwszą niedzielę maja swoje święto obchodzą tutaj kierowcy, którzy przybywają na wspólną modlitwę, ale także po to, by poświęcić swoje pojazdy.  

 

Z kolei w niedzielę po 15 stycznia w parafii i klasztorze wspomina się św. Pawła, pierwszego pustelnika, Patriarchy zakonu. Tego dnia, oprócz wspólnej modlitwy, ma miejsce okolicznościowe błogosławieństwo dzieci. Parafia w Biechowie żyje zwykłym rytmem odmierzanym przez okresy kalendarza liturgicznego, choć każdego roku stara się podejmować różne nowe inicjatywy duszpasterskie. Na Msze św. przybywają nie tylko mieszkańcy Biechowa. - Prawie jedna trzecia wiernych na nabożeństwach to "przybysze" z okolic.

 O. Józef Stępień - Przeor i Proboszcz
O. Paweł Przybyszewski - Dekanalny Duszpasterz Młodzieży (Dekanat Miłosławski)O. Mieczysław Łacek - Inicjator i Opiekun Młodzieżowej Drużyny Maryjnej w BiechowieO. Franciszek Morgiel - Opiekun Chorych


Br. Robert Rachwał - Zakrystianin
Kreator stron - łatwe tworzenie stron WWW